BMS Ankara’ya Çıkarma Yaptı
BMS Ankara’ya Çıkarma Yaptı

Erzurum’dan tüm Türkiye’ye hizmet veren BMS Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumunun düzenlediği ‘Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı’na tam kadro katıldı.

Erzurum’dan adeta Ankara’ya çıkarma yapan BMS ekibi, Ankara Anadolu Hotels Downtown otelde düzenlenen programda en çok sayıda katılım gösteren şirket olarak dikkatleri üzerine topladı.  Bu yıl 2.’si düzenlenen çalıştaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yrd. Orhan Yeğin, Eski Başbakan Yardımcısı Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Meclis İdare Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu, MYK Başkanı Adem Ceylan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, TOBB Başkan V. Faik Yavuz, ve Türkiye’de belgelendirme sektöründe faaliyet gösteren işletme temsilcileri katıldı.

Mesleki yeterlilik ve çalışma hayatındaki öneminin anlatıldığı çalıştayda, yönetici ve personeller ayrı ayrı seminer salonlarında toplantılara katılarak, durum analizi ve yapılacak işlerin kanun maddelerini görüştü.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, ülkemizde Mesleki yeterliliğin önemi ve cezai yaptırımlarını anlatırken, 2018 yılında tehlikeli ve çok tehlikeli işlerle ilgili belirlenen 81 zorunlu meslek gurubunda denetimler ve bu denetimlere bağlı olarak cezai yaptırımların uygulanmaya başlayacağını söyledi.  Uygulama kapsamında işverenlere büyük bir sorumluluk düştüğünü belirten Ceylan, “ Burada temel amaç çalışanların daha kalifiye ve daha becerikli olması. Bu uygulamayı hayata geçirirken kimseyi sıkmadık, fakat 2018 yılı zorunluluğun ve cezai yaptırımların en ciddi şekilde uygulanacağını sene olacak. Bu kapsamlarda hizmet veren her işletme ve çalışan ferdin bu konu üzerinde hassasiyetle durması gerekiyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yrd. Orhan Yeğin ise uygulamanın teşvik kapsamında olduğunu belirterek, “  Adaylar sınav için yatırdıkları ücretleri geçmeleri halinde geri alacaklar. Bunun yanı sıra işveren, sigorta pirimi ödenmesinde dahi teşvikten yararlanacak. Hükümetimizin yaptığı bu uygulama ve teşvik kapsamı, belge ihtiyacı doğan tüm adaylar için kolaylıktır. Sağlanan bu imkanları adaylar değerlendirmeli ve biran evvel belgelerini almalıdırlar” diye konuştu.

STK başkanlarının da söz aldığı çalıştaya, Doğu Anadolu’da ve Türkiye’de 12 ulusal yeterlilikte Sınav yetkisi bulunan ve kendi alanında (Tünel Kalıpçı) Türkiye’de ki 7 firmadan biri olan BMS Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Sınav Merkezi, yüksek personel sayısı ile katılarak damga vurdu.

Erzurum’u Türkiye’ye tanıtacaklarını belirten BMS yöneticilerinden Salih Yeşilkent, “ Erzurum’da mesleki yeterlilik alanında belgesiz kimse kalmasın, kalifiye ve standartlara uygun çalışanlar olsun ve en önemlisi hak eden geçsin ilkesi ile hedefimize yürüyeceğiz. Amacımız Erzurum’dan ulusal bir marka çıkararak tüm Türkiye’de marka bir şirket olmak. Bu yolda elimizden geleni yapacağız” dedi.

‘Belgeniz artınız olsun, artınız BMS olsun’ sloganını hatırlatan Yeşilkent, “İşimiz çok, bugün Ankara’da Erzurum’u başarılı bir şekilde temsil etmenin gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.